Poznávací výlet do Polska – 26. a 27. května 2016

Ve výše uvedených květnových dnech se uskutečnil dvoudenní výlet žáků devátých tříd naší školy do Polska. Cílem cesty byly tři velmi atraktivní, i když zcela odlišné lokality. První den jsme navštívili starobylé, původně hlavní polské město Krakov. Prohlédli jsme si zdejší nejvýznamnější památky – hradební komplex – sídlo mnoha polských králů a katedrálu na vrchu Wawel. Poté jsme historickým centrem města s krásnými historickými domy došli na Hlavní náměstí se známou středověkou tržnicí, mnoha kostely a poslechli si melodii Hejnal znějící každou hodinu z jedné věže Mariánského kostela. Přespali jsme v nedalekém městečku Wieliczka, kde nás druhý den čekala návštěva nejstarších solných dolů. Existují od 11. století a nyní se staly součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Brzy jsme zapomněli, že se nacházíme přes 300 metrů pod zemí a s úžasem jsme obdivovali podzemní solné sály, kapli a plastiky, ale také historické důlní nástroje a připomínky způsobu práce horníků v průběhu jednotlivých historických období. Po dobrém obědě jsme vyrazili na smutné místo – největší nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim a přilehlý tábor Březinka. Nebude na světě mnoho míst, která by na člověka zapůsobila tak hluboce emotivně. Po prohlídce areálu i vnitřních prostor tábora nebylo nutné žáky přesvědčovat o tom, že na minulost nesmíme zapomínat.

Unavení, ale plni nejrůznějších zážitků jsme se vydali na cestu domů a mohli už jen vzpomínat na zajímavé, působivé a krásné zážitky.