Projekt Josef Bryks – Exkurze

Exkurze Jáchymov, Colditz

Ve dnech 14.-16.9. se uskutečnila třídenní exkurze žáků 2.stupně do Jáchymova, Coldtiz, Drážďan a Terezína.  Ve středu 14.9. proběhla návštěva centra Plzně a z věže kostela sv.Bartoloměje mohli pozorovat čtvrté nejlidnatější město ČR a jeho okolí.

Po krásné vyhlídce vedla cesta do Jáchymova, kde se od přelomu 40. a 50. let nacházely komunistické pracovní tábory, ve kterých byli nuceni těžit uranovou rudu převážně političtí vězni. Jedním z takových vězňů byl i Josef Bryks, který v Jáchymově zemřel. Po příjezdu do Jáchymova začala prohlídka návštěvou štoly č.1 a pak se po tzv. mauthausenských schodech (vězňům totiž otřesné podmínky v komunistických táborech připomínali nacistické koncentrační tábory za 2.světové války) následoval přesun k táboru, ve kterém byl vězněn i Josef Bryks. Celé okolí štoly i tábora je v současnosti zrenovované tak, aby částečně odpovídalo realitě doby 50. let 20.století. Po návštěvě Jáchymova jsme se žáci přesunuli na místo prvního přespání na Boží dar. Jedná se malebné horské turistické středisko ležící poblíž německých hranic. V okolí Božího Daru si ještě po naučné stezce prohlédli místní rašeliniště a pak se odebrali na ubytování.

Druhý den jsme autobusem dojeli na zámek Colditz v německém Sasku, kde za druhé světové války byli vězněni váleční zajatci, mezi nimi byl i Josef Bryks. Po návštěvě zámku žáci prošli historické centrum Drážďan a navštívili i nově vybudovanou katedrálu Frauenkirche. Pak si mnozí z účastníků exkurze užili nákupní horečky v jednom obchodním centru v Drážďanech. Po odjezdu z Drážďan následoval přesun do druhého ubytování nedaleko Děčína.

Poslední třetí den byla na programu procházka nádhernou pískovcovou krajinou CHKO Labské pískovce a na odpoledne zbývala prohlídka Terezína. V Terezíně žáci šli do tzv. Velké pevnosti měli krátký rozchod a pak navštívili muzeum v Malé pevnosti. V Terezíně se totiž v období 2.světové války nacházelo židovské ghetto a věznice Gestapa. Na úplný konec  exkurze byla prohlídka leteckého muzea v Praze.

 

 

 

Exkurze Varšava, Krakov

Žáci školy se zúčastnili exkurze do Polska a během třídenního putování mapovali cesty Josefa Brykse. Putování začalo návštěvou kostela a kláštera Częstochowa se slavnou ikonou Panny Marie Čenstochovské, kde se zastavili cestou do Varšavy.

Ve Varšavě prošli věznici – dnes muzeum Pawiak, jehož smutná historie se začala psát dávno předtím než Německo 1. září 1939 napadlo Polsko. Vězení mělo celkem čtyři patra – z toho jedno podzemní. Od roku 1940 fungoval Pawiak jako výhradní věznice Gestapa a jeho celami prošlo až 100 tisíc vězňů, z nichž asi 37 tisíc zahynulo a na 60 tisíc jich bylo odsud transporty odvezeno do koncentračních táborů… Návštěvník se zde může seznámit se systémem německé okupační správy v Polsku, s aktivitami odbojového hnutí a podobou běžného života vězňů. Právě tato oblast je asi nejzajímavější – prostřednictvím autentických záznamů vězňů, jejich básní, obrázků a dalších materiálů, vyvstává před očima krutá pawiacká každodennost. Tyto pocity ještě umocňují rekonstruované cely, včetně cel smrti, kde určení vězni čekali na popravu.

Druhou institucí, kterou ten den navštívili, byla moderní minimalistická budova Muzea dějin polských Židů.  Muzeum, které plní jak funkci tradičního muzea, tak i funkci kulturně-naučného střediska. Nezaměřuje se pouze na druhou světovou válku a Holokaust, ale popisuje i účast Židů na tvorbě polské kultury, vědy a ekonomiky. Líčí jejich historii od dob příchodu židovských kupců na území první polské republiky okolo roku 960 a počátků židovského osídlení, až po nejmodernější židovskou historii.

Následovala krátká prohlídka malebného historického centra Varšavy (po válce zcela věrně zrekonstruovaného)  a první nákupy suvenýrů a dobrot. Po namáhavém dni čekala žáky výborná polská kuchyně a příjemné ubytování v hotelu Aramis v centru Varšavy.

Den druhý začal pořádnou snídaní formou švédského stolu a vyzvednutím obědových balíčků (masové i vege sendviče, ovoce a pramenitá voda). Před žáky bylo několik hodin cesty do Krakova. Cestu stejně jako předchozí den provázel výklad pana učitele Cimaly a nejrůznější zeměpisné a historické zajímavosti.

V Krakově žáci viděli Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, kde si, kromě spousty exponátů a interaktivních expozic, také zkoušeli zneškodnit jedoucí tank.

Večeře a ubytování byla v Eco Motelu Na Wierzynka.  Následující den byla na programu prohlídka solného dolu Wieliczka. Respekt vzbuzující, starobylý, labyrintu podobný solný důl ukázal nejen klenuté síně, kaple, podzemní jezero, koncertní síň a velikou podzemní restauraci i výstavu, přibližující historii těžby soli. Po náročné prohlídce následoval oběd v Eco Motelu a po obědě odjezd do Březinky. Březinka byl koncentrační a vyhlazovací tábor – Birkenau.  Průvodce dělal pan učitel Cimala.

 

 Exkurze Praha

Ve středu 7. 12. se žáci 7. A a obou devátých ročníků zúčastnili školní exkurze do Prahy, která proběhla také v rámci projektu Josef Bryks. Pro příjezdu do Prahy se žáci rozdělili do dvou skupin. Žáci devátých tříd se nejdříve zúčastnili přednášky o československých pilotech za druhé světové války v Ústavu pro studium totalitních režimů na pražském Žižkově. Po hodinové přednášce se deváťáci přemístili do nedalekého Armádního muzea, kde si prohlédli exponáty věnované našim dějinám 20. století.

Žáci 7. A navštívili Národní technické muzeum na Letné, kde nejprve prošli interaktivní workshop s badatelskou hrou v ipadech v expozici Technika v domácnosti. Po skončení workshopu si žáci samostatně prohlédli expozice našeho největšího technického muzea. K vidění byl například stíhací letoun Spitfire, se kterým létali naši piloti za druhé světové války v britském letectvu RAF.

Po prohlídkách obou zmíněných muzeí se obě skupiny potkaly v centru města. Žáci si prohlédli vánoční trhy na Staroměstském náměstí a nakoupili drobné dárečky domů.

Společně jsme se plní zážitků pak vydali zase vlakem zpět domů do Brna.