Genografický workshop

V pátek 21. 10. se žáci devátých tříd zúčastnili unikátního genografického worshopu. Odborníci z IBM je nejprve seznámili s aplikací sli.do pro moderované nebo částečně moderované kladení otázek a potom jim představili projekt realizovaný ve spolupráci s National Geographic Magazine, který měl za úkol zmapovat migraci lidstva za posledních 60 tisíc let. Žáci si mohli vyzkoušet stavbu modelu DNA, při níž si uvědomili strukturu a párování bází. Dozvěděli se také spoustu zajímavých informací o výzkumu genofondu a vyzkoušeli si i úlohu vědců-detektivů, kteří pátrají po genových markerech v různých oblastech a podle jejich výskytu dokáží zpracovat ucelený obraz. Závěr workshopu patřil představení nové éry technologií “cognitive computing” na praktickém příkladu Watson healthcare, který je už nyní využíván při léčení a výzkumu rakoviny, kde znalost odchylek DNA hraje významnou roli. Workshop se jednoznačně povedl, poděkování za něj patří odborníkům z IBM, s nimiž se snad budeme vídat častěji.

Fotografie z workshopu si můžete prohlédnout zde.