EXKURZE BERLÍN

Ve dnech 24. – 27.5. navštívili vybraní žáci 2.stupně Berlín. Zahraniční exkurze byla realizována v rámci projektu „Studená válka a střední Evropa aneb po stopách železné opony“, na který finančně přispělo MŠMT.

První den v neděli žáci navštívili Olympijský stadion s kapacitou téměř 80 000 míst, na kterém se bude konat finále letošní Ligy mistrů. Po návštěvě stadionu si žáci prohlédli expozice tzv. Alliierten Museum, které se zaměřuje na dějiny tzv. Západního Berlína v období studené války.

Druhý den jsme si prohlédli muzeum bývalého hraničního přechodu mezi Západním a Východním Berlínem, Checkpoint Charlie. Pak jsme se vydali podél linie bývalé Berlínské zdi k památníku Holocaustu a následně k Braniborské bráně. Odtud jsme pokračovali ulicí Unter den Linden k muzeu NDR, které jsme také navštívili. Další krásy centra Berlína jsme viděli v rámci komentované projížďky lodí po řece Sprévě. Před vydatnou večeří nás čekala vyjížďka rychlým výtahem na nejvyšší berlínskou stavbu, televizní vysílač poblíž náměstí Alexanderplatz. Z výšky 200 metrů jsme měli Berlín „jako na dlani“. Na úplný závěr dne jsme absolvovali večerní exkurzi budovy Bundestagu se světově proslavenou skleněnou kopulí.

Poslední berlínský den jsme dopoledne navštívili technické muzeum a po obědě si prošli centrum bývalého Západního Berlína. Autobus nás pak odvezl ke zbytkům Berlínské zdi, zvané East Side Gallery. U pomalovaného zbytku Berlínské zdi pro nás končila „berlínská pouť“ a my se mohli už pouze těšit na aquapark Tropical Islands. Do Brna jsme pak odjížděli před půlnocí. Fotografie z exkurze najdete v galerii.