ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA BRNO, HUSOVA 17
příspěvková organizace
Školní řád
(PRAVIDLA SOUŽITÍ)
Školní řád je zpracován na základě zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) a příslušných prováděcích předpisů (zejména vyhlášky č. 48/2005 Sb., o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky, č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a vyhlášky č. 73/2005 Sb., o vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami); zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších přepisů; zákona č. 94/1963 Sb., o rodině ve znění pozdějších předpisů; zákona č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami způsobenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami; Listiny základních práv a svobod; Úmluvy o právech dítěte a dalších zákonných předpisů ČR.
I. OBECNÁ USTANOVENÍ
- Školní řád upravuje podmínky soužití na ZŠ a MŠ Brno, Husova 17 (dále jen „škola“) ve smyslu § 30 zákona č. 561/2004 Sb. (školského zákona). Upravuje podrobnosti k výkonu práv a povinností žáků, jejich zákonných zástupců a pravidla vzájemných vztahů mezi všemi osobami účastnými na vyučování. Jeho součástí jsou podmínky provozu a vnitřního režimu školy, podmínky zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků a jejich ochrany před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí. Školní řád dále stanoví podmínky zacházení se školním majetkem a pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání.
- Školní řád je závazný pro všechny žáky školy, jejich zákonné zástupce a všechny pracovníky školy a je platný i pro akce související s výchovně vzdělávací činnosti školy, které se uskutečňují mimo budovu školy.
- Všem osobám účastným na vyučování je v rámci školního vyučování a v rámci činností, které spadají do působení školy, poskytnuta veškerá možná ochrana před všemi formami rasismu, národnostní, náboženské a veškeré další netolerance ve smyslu Listiny základních práv a svobod, Úmluvy o právech dítěte a dalších právních norem ČR.
- Škola respektuje všechna práva dětí, která stanoví Úmluva o právech dítěte, a dbá na jejich dodržování (ochrana před diskriminací, respektování práva na svobodu myšlení a náboženství, ochrana před vměšováním do soukromí dítěte, do jeho korespondence, na ochranu před nezákonnými útoky na jeho pověst.
- Školní řád je vždy nadřazen eventuelním Třídním pravidlům.
- Přílohami školního řádu jsou Sankční řád, Pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání žáků, Řád mateřské školy, Řád školní družiny a Řády odborných učeben.
- ZÁKLADNÍ PRÁVA A POVINNOSTI ŽÁKŮ
1) Žáci mají tato práva:
- na vzdělání a školské služby podle školského zákona
- na informace o průběhu a výsledcích svého vzdělávání
- zakládat v rámci školy samosprávné orgány žáků a studentů, volit a být do nich voleni, pracovat v nich a jejich prostřednictvím se obracet na ředitele školy nebo školskou radu s tím, že ředitel školy nebo školská rada jsou povinni se stanovisky a vyjádřeními těchto samosprávných orgánů zabývat a své stanovisko k nim odůvodnit
- vyjadřovat se ke všem rozhodnutím týkajícím se podstatných záležitostí jejich vzdělávání, přičemž jejich vyjádřením musí být věnována pozornost odpovídající jejich věku a stupni vývoje
- na informace a poradenskou pomoc školy nebo školského poradenského zařízení v záležitostech týkajících se vzdělávání podle školského zákona
- na rozvoj své osobnosti podle míry nadání, rozumových a fyzických schopností
- na volný čas a přiměřený odpočinek a oddechovou činnost odpovídající jejich věku
- nárok na ochranu před fyzickým nebo psychickým násilím, nedbalým zacházením, před sociálně patologickými jevy
- na ochranu před všemi formami sexuálního zneužívání, před kontaktem s narkotiky a psychotropními látkami
- na ochranu před vlivy a informacemi, které by ohrožovaly jejich rozumovou a mravní výchovu a nevhodně ovlivňovaly jejich morálku
- na pomoc při řešení problémů souvisejících se vztahy s ostatními žáky nebo zaměstnanci školy, má právo žádat o řešení takových problémů přímo ředitelem školy
- na slušné jednání ze strany všech zaměstnanců školy
- na svobodu myšlení, náboženství a projevu
- na respektování svého soukromí i své rodiny
- na vyjádření vlastního názoru ve věcech, které se jich týkají, vždy ale přiměřenou formou podle zásad slušnosti
- vyžádat si pomoc vyučujícího, pokud neporozuměli učivu, byli dlouhodobě nemocni nebo si potřebují doplnit své znalosti
- výběru nepovinného předmětu nebo zájmového útvaru, přičemž platí, že po přihlášení je docházka do nepovinného předmětu nebo zájmového útvaru povinná a vztahují se na ni pravidla omlouvání absence žáků (viz. docházka do školy)
2) Žáci mají tyto povinnosti:
- řádně docházet do školy a řádně se vzdělávat
- dodržovat školní řád, řády odborných učeben a pokyny školy k ochraně zdraví a bezpečnosti, s nimiž byli seznámeni
- plnit pokyny pedagogických pracovníků a zaměstnanců školy škol vydané v souladu s právními předpisy a školním řádem
- chránit zdraví své i svých spolužáků
- všichni žáci školy jsou povinni zabránit výskytu šikany, vandalismu, brutality, rasismu a kriminality; při jejich výskytu jsou povinni okamžitě informovat třídního učitele, nebo vedení školy
- dodržovat přísný zákaz nošení, držení, distribuce a zneužívání návykových látek v areálu školy
- zacházet šetrně s majetkem školy, svým, příp. svých spolužáků
- starat se o své osobní věci
- dodržovat zasedací pořádek stanovený třídním učitelem nebo příslušným vyučujícím.
- účastnit se veškerých akcí, které vyhlásí ředitel školy za povinné
- zapsat si informace o veškerých změnách v provozu školy a informovat o těchto změnách své rodiče (zákonné zástupce)
- řídit se školním řádem a respektovat další vnitřní předpisy školy
III. ZÁKLADNÍ PRÁVA A POVINNOSTI ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCŮ DĚTÍ A NEZLETILÝCH ŽÁKŮ
1) Zákonní zástupci nezletilých žáků mají tato práva:
- na informace o průběhu a výsledcích vzdělávání dětí
- volit a být voleni do školské rady
- vyjadřovat se ke všem rozhodnutím týkajícím se podstatných záležitostí vzdělávání dětí, přičemž jejich vyjádřením musí být věnována pozornost
- na informace a poradenskou pomoc školy nebo školského poradenského zařízení v záležitostech týkajících se vzdělávání podle školského zákona
- být dostatečně v předstihu a prokazatelným způsobem informováni o zhoršení prospěchu nebo chování dítěte
- na slušné jednání ze strany všech zaměstnanců školy
2) Zákonní zástupci nezletilých žáků mají tyto povinnosti:
- zajistit, aby dítě docházelo řádně do školy
- na vyzvání ředitele se osobně zúčastnit projednávání závažných otázek týkajících se vzdělávání dítěte
- informovat školu o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtížích dítěte nebo jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání
- dokládat důvody nepřítomnosti dítěte na vyučování v souladu s podmínkami stanovenými školním řádem (viz. Docházka do školy)
- oznamovat škole a školskému zařízení údaje podle § 28 odst. 2 a 3 a další údaje, které jsou podstatné pro průběh vzdělávání nebo bezpečnost dítěte, a změny v těchto údajích
- denně kontrolovat žákovskou knížku svého dítěte, mj. kvůli možným informacím o změnách v rozvrhu
- nahradit škodu, které dítě způsobilo svým nevhodným chováním a úmyslným ničením školního majetku
- řídit se školním řádem a respektovat další vnitřní předpisy školy.
IV. PROVOZ A VNITŘNÍ REŽIM ŠKOLY
1) Docházka do školy
- Žáci jsou povinni docházet do školy pravidelně a včas podle daného rozvrhu, účastnit se vyučování a všech akcí školy, které se v době vyučování konají; řádně omlouvat svoji neúčast na vyučování a ostatních povinných akcích školy.
- V případě, že se žák nemůže vyučování účastnit z důvodů předem známých, požádá zákonný zástupce nezletilého žáka třídního učitele o uvolnění z vyučování.
- Vyučovací hodinu může žák opustit pouze se svolením vyučujícího na základě písemné omluvenky svého zákonného zástupce.
- Uvolnění na jednu vyučovací hodinu povoluje vyučující předmětu nebo třídní učitel, maximálně na 2 dny povoluje třídní učitel, na delší dobu ředitel školy nebo jeho zástupce.
- Zákonný zástupce nezletilého žáka je povinen informovat o důvodech nepřítomnosti žáka ve vyučování nejpozději do tří kalendářních dnů od počátku jeho nepřítomnosti, a to třídnímu učiteli. Pokud tak neučiní, lze žákovu absenci považovat za neomluvenou.
- Žák je povinen předložit omluvenku v žákovské knížce třídnímu učiteli ihned po návratu do vyučování (nebo rodiče informují třídního učitele přes elektronickou ŽK).
- V odůvodněných případech (např. podezření na záškoláctví) může třídní učitel ke každé absenci z důvodu nemoci omlouvané zákonnými zástupci požadovat doložení žákovy nepřítomnosti také potvrzením ošetřujícího lékaře.
- Každá neomluvená absence žáka je ihned po zjištění projednána s jeho zákonnými zástupci. Podle počtu neomluvených hodin je žák potrestán kázeňským postihem, přičemž zpravidla platí, že za 10 a více neomluvených hodin následuje 2. stupeň z chování a za 30 a více neomluvených hodin 3. stupeň z chování.
- Jestliže dojde k opakovanému bezdůvodnému nebo řádně neomluvenému zanedbání školní docházky, oznámí škola v souladu se zákonem č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí tuto skutečnost orgánu sociálně-právní ochrany dětí.
2) Chování žáků ve škole
- Žáci dodržují zásady slušného a kulturního chování ve vztahu ke všem zaměstnancům školy i spolužákům, nepoužívají hrubých a vulgárních slov. Pozdravení, používání výrazů jako „Děkuji“, „Prosím“, „Dovolte“ apod. je samozřejmostí.
- Žák dbá důsledně pokynů pedagogických pracovníků i provozních zaměstnanců školy.
- Žák je zodpovědný za své chování a studijní výsledky.
- Do školy přicházejí žáci vhodně a čistě upraveni. V šatnách se přezouvají do přezůvek, ve kterých se pohybují po škole.
- Žáci se zodpovědně připravují na vyučování, zpracovávají zadané úkoly, na vyučování mají připravené potřebné pomůcky, na hodiny tělesné výchovy a praktického vyučování předepsaný oděv a obuv, kterou používají pouze v těchto hodinách.
- Jestliže se žák nemohl na vyučování náležitě připravit nebo nevypracoval domácí úlohu, omluví se a zdůvodní svoji nepřipravenost učiteli na počátku vyučovací hodiny. Učebnice a školní potřeby nosí do školy podle rozvrhu hodin a podle pokynů učitelů.
- Žáci udržují své pracovní místo a jeho okolí v čistotě a pořádku.
- Žáci nenarušují průběh vyučovací hodiny nevhodných chováním a činnostmi, které se neslučují se školním řádem a nemají žádný vztah k vyučování. Přestávek využívají k přípravě na vyučování nebo k přechodu do jiných učeben, k osvěžení a odpočinku. Během malých přestávek žáci bezdůvodně neopouštějí učebnu. O velkých přestávkách po 2. a 4. vyučovací hodině se ukázněně pohybují v prostorách školy (v případě příznivého počasí i na školním dvoře, je-li tam zajištěn dohled).
- Žák pomáhá slabším nebo postiženým spolužákům, popřípadě dospělým návštěvníkům školy.
- Zvláště hrubé slovní a úmyslné fyzické útoky žáka vůči spolužákům a zaměstnancům školy jsou považovány za závažné porušení školního řádu a řešeny v souladu se sankčním řádem.
- V případě nevhodného chování žáka jej může učitel vyloučit z hodiny do doby, než se ukázní s tím, že bude pod dohledem a bude se dále vzdělávat (např. pod vedením jiného pedagoga nebo na základě zadané samostatné práce pod dohledem jiného zaměstnance školy, který je zletilý a bude se školou v pracovně právním vztahu.)
- Žák svých chováním a vystupováním na veřejnosti nepoškozuje dobré jméno školy.
3) Vnitřní režim školy
- Školní budova se pro žáky otevírá v 7.40 hod., v případě, že vyučování začíná 0. hodinu, v 6.55 hod. Žáci vstupují do školy hlavním vchodem okolo vrátnice do šatny.
- Do budovy školy nevjíždějí žáci na koloběžkách, skateboardech, kolečkových bruslích ani na tzv. kolečkových botách apod.
- Po příchodu do budovy si žáci odkládají obuv a svršky do šatny.
- V šatnách se žáci zbytečně nezdržují a ihned odchází do učeben. V průběhu vyučování je žákům vstup do šaten povolen pouze se svolením vyučujícího nebo provozních zaměstnanců školy ve vrátnici.
- Ve škole žáci nenosí čepice ani jiné pokrývky hlavy.
- Pořadí a čas vyučovacích hodin stanovuje rozvrh hodin. Každá hodina začíná a končí zvoněním, případně pokynem vyučujícího.
- Začátky vyučovacích hodin jsou stanoveny následovně:
- stupeň (Rašínova)
0. vyučovací hodina | 7,00 – 7,45 |
1. vyučovací hodina | 8,00 – 8,45 |
2. vyučovací hodina | 8,55 – 9,40 |
3. vyučovací hodina | 10,00 – 10,45 |
4. vyučovací hodina | 10,55 – 11,40 |
5. vyučovací hodina | 12,10 – 12,55 |
6. vyučovací hodina | 13,05 – 13,50 |
7. vyučovací hodina | 14,00 – 14,45 |
8. vyučovací hodina | 14,55 – 15,40 |
9. vyučovací hodina | 15,50 – 16,35 |
- stupeň (Husova)
0. vyučovací hodina | 7,05 – 7,50 |
1. vyučovací hodina | 8,00 – 8,45 |
2. vyučovací hodina | 8,55 – 9,40 |
3. vyučovací hodina | 9,55 – 10,40 |
4. vyučovací hodina | 10,50 – 11,35 |
5. vyučovací hodina | 12,10 – 12,55 |
6. vyučovací hodina | 13,05 – 13,50 |
7. vyučovací hodina | 14,00 – 14,45 |
8. vyučovací hodina | 14,55 – 15,40 |
9. vyučovací hodina | 15,50 – 16,35 |
- Na výuku začínající 0. hodinu a též na odpolední vyučování čekají žáci v šatně, odkud si je odvádí vyučující. Při odpoledním vyučování vykonává vyučující dohled nad žáky i o přestávkách. Po skončení výuky žáky odvádí zpět do šatny a vyčká, než opustí školu.
- Pozve-li si učitel žáky do školy mimo jejich rozvrh hodin, zodpovídá po celou dobu jejich pobytu ve škole za jejich bezpečnost a kázeň.
- Škola zodpovídá za žáky v době dané rozvrhem, včetně nepovinných předmětů, přestávek a stravování. Pedagogičtí ani provozní zaměstnanci školy nemohou žáky uvolňovat bez dohledu dospělé osoby k činnostem mimo školní budovu, k lékaři apod.
- Žákům není dovoleno zdržovat se v době mimo vyučování bez dohledu učitele v budově školy ani na školním dvoře.
- Vstup na požární schodiště je možný pouze za přítomnosti pedagogického dohledu.
- Pokud se vyučující nedostaví do výuky do 5 minut po začátku vyučovací hodiny, oznámí žákovská služba neprodleně tuto skutečnost vedení školy.
- Během vyučovací hodiny smí žák opustit své místo v učebně jen se souhlasem vyučujícího.
- Odchod žáka ze školy během přestávek či během vyučování je možný jen na základě písemné žádosti zákonného zástupce nezletilého žáka. Ústní žádost není z důvodu bezpečnosti a ochrany zdraví žáka akceptovatelná.
- Během vyučovací hodiny mají žáci vypnuté mobilní telefony a není dovoleno je během hodiny používat. Používání mobilního telefonu při vyučovací hodině je považováno za projev nezdvořilého a neslušného chování a za svévolné narušování vyučovací hodiny.
- V budově, areálu školy a při všech akcích školy mají žáci přísný zákaz pořizovat bez předchozího svolení vedení školy fotografický, audio či videozáznam z vyučovacích hodin, záznam vyučujících, zaměstnanců školy ani spolužáků.
- Při výuce ve třídách, v odborných učebnách a v tělocvičně se žáci řídí řádem platným pro tyto učebny. Do všech učeben žák přechází způsobem dohodnutým s vyučujícím.
- Stravování žáků probíhá v určenou dobu v jídelně školy. Mimo dobu vyhrazenou pro oběd není vstup do jídelny žákům povolen.
- Do školní jídelny odcházejí žáci ukázněně. Stolují kulturně a zanechají po sobě pořádek. Dbají pokynů dozírajícího učitele. Žáci se řídí vnitřním řádem jídelny. Při nevhodném chování ve školní jídelně může být žák vyloučen ze školního stravování.
- Do sboroven a kabinetů žáci vstupují pouze za přítomnosti učitele.
- Za pořádek ve třídách po skončení vyučování odpovídá vyučující a jeho žáci.
- Do školy nepatří věci, které by mohly ohrozit zdraví, způsobit úraz nebo ohrožovat mravní výchovu žáků, stejně tak i velké částky peněz nebo cenné předměty.
- Žáci si chrání svůj osobní majetek. V případě nutnosti si může žák uložit cenné věci do školního trezoru.
- Pokud žák zjistí ztrátu osobní věci, neprodleně ohlásí tuto skutečnost vyučujícímu nebo učiteli, který koná dohled, a také třídnímu učiteli, který rozhodne ve spolupráci s vedením školy o dalším postupu.
- Ve škole není žákům dovoleno nabízet či prodávat kosmetické nebo jiné výrobky a služby.
- Ve škole je zakázáno propagovat strany a hnutí směřující k potlačování lidských práv či rasové nesnášenlivosti.
4) Režim při mimoškolních akcích
- Bezpečnost a ochranu zdraví žáků při akcích a vzdělávání mimo místo, kde se uskutečňuje vzdělávání, zajišťuje škola vždy nejméně jedním zaměstnancem školy, pokud je zletilý a způsobilý k právním úkonům.
- Při organizaci výuky na mimoškolních akcích stanoví zařazení a délku přestávek pedagog pověřený vedením akce, a to podle charakteru činnosti a s přihlédnutím k základním fyziologickým potřebám žáků.
- Při mimoškolních akcích nesmí na jednu osobu zajišťující bezpečnost a ochranu zdraví žáků připadnout více než 25 žáků. Výjimku z tohoto počtu může stanovit s ohledem na náročnost zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků ředitel školy. Škola pro plánování takovýchto akcí stanoví tato pravidla – každou plánovanou akci mimo budovu školy předem projedná organizující pedagog s vedením školy, zejména s ohledem na zajištění BOZD. Akce se považuje za schválenou uvedením v týdenním plánu práce školy, kde zároveň s časovým rozpisem uvede ředitel školy jména doprovázejících osob.
- Při mimoškolních akcích, kdy místem pro shromáždění žáků není místo, kde škola uskutečňuje vzdělávání, zajišťuje organizující pedagog bezpečnost a ochranu zdraví žáků na předem určeném místě 15 minut před dobou shromáždění. Po skončení akce končí zajišťování bezpečnosti a ochrany zdraví žáků na předem určeném místě a v předem určeném čase. Místo a čas shromáždění žáků a skončení akce oznámí organizující pedagog nejméně 2 dny předem zákonným zástupcům žáků, a to zápisem do žákovské knížky nebo jinou písemnou informací.
- Při přecházení žáků na místa vyučování či jiných akcí mimo budovu školy se žáci řídí pravidly silničního provozu a pokyny doprovázejících osob. Před takovýmito akcemi doprovázející učitel žáky prokazatelně poučí o bezpečnosti. Pro společné zájezdy tříd, lyžařské kursy, školy v přírodě platí zvláštní bezpečnostní předpisy, se kterými jsou žáci předem seznámeni. Při pobytu v ubytovacích zařízeních se žáci podřizují vnitřnímu řádu tohoto zařízení a dbají všech pokynů pracovníků tohoto zařízení.
- Pro pořádání mimoškolních akcí platí zvláštní směrnice školy zahrnující i oblast BOZP a BOZD (směrnice pro ŠVP, LVVZ, zahraniční výjezdy, školní výlety). Za dodržování předpisů o BOZP a BOZD odpovídá vedoucí akce, který je určen ředitelem školy.
- Součástí výuky je rovněž výuka plavání ve dvou ročnících prvního stupně a LVVZ v sedmém ročníku. Do výuky mohou být zařazeny také další aktivity jako školy v přírodě aj. Těchto aktivit se mohou účastnit pouze žáci zdravotně způsobilí, jejichž rodiče o tom dodají škole písemné lékařské potvrzení ne starší jednoho roku.
- Chování žáka na mimoškolních akcích je součástí celkového hodnocení žáka včetně klasifikace na vysvědčení.
- Při zapojení školy do soutěží BOZD po dobu dopravy na soutěže a ze soutěží zajišťuje vysílající škola, pokud se se zákonným zástupcem žáka nedohodne jinak. V průběhu soutěže zajišťuje BOZD organizátor.
- U sportovních soutěží, uměleckých soutěží a dalších soutěží, kde to charakter soutěže vyžaduje a je dáno organizačním řádem soutěže, zajišťuje BOZD vysílající škola v plném rozsahu, pokud se se zákonným zástupcem žáka nedohodne jinak.
- PODMÍNKY ZAJIŠTĚNÍ BEZPEČNOSTI, POŽÁRNÍ OCHRANY A OCHRANY ZDRAVÍ
- Všechny osoby účastné na vyučování jsou povinny dodržovat pravidla bezpečnosti a ochrany vlastního zdraví i zdraví ostatních osob a řídit se protipožárními předpisy a evakuačním plánem budovy.
- Žáci i zaměstnanci školy mají povinnost se účastnit pravidelných školení v problematice BOZD a BOZP a dbát bezpečnostních pokynů vedení školy.
- Žáci jsou povinni dbát na ochranu svého zdraví a zdraví svých spolužáků, neprodleně informovat třídního učitele (vyučujícího) o případech zranění, úrazu, fyzického napadení nebo jiné formy útisku vlastní osoby nebo jiné osoby, u nichž byl přítomen.
- Ve všech vnitřních i vnějších prostorách školy je zakázáno kouřit. Porušení zákazu kouření je porušením zákona č. 379/2005 Sb., a je tedy považováno za hrubé porušení školního řádu.
- Ve všech vnitřních i vnějších prostorách školy je zakázáno užívat alkohol, omamné a psychotropní látky a pod vlivem alkoholu nebo těchto látek do školy a školních prostor vstupovat. Porušení tohoto zákazu je považováno za zvláště hrubé porušení školního řádu a bude předáno k šetření orgánu sociálně-právní ochrany dětí.
- Ve všech vnitřních i vnějších prostorách školy je zakázáno distribuovat nebo jinak manipulovat s omamnými a psychotropními látkami. Porušení tohoto nařízení je porušením trestního zákona a bude předáno k šetření orgánům činným v trestním řízení.
- Ve všech vnitřních i vnějších prostorách školy je zakázáno používat zbraně, výbušniny, střelivo nebo pyrotechniku a je rovněž zakázáno tyto předměty do všech prostor školy přinášet. Porušení tohoto zákazu je posuzováno jako zvlášť hrubé porušení školního řádu.
- Ve všech prostorách školy se zakazuje manipulovat s otevřeným ohněm; při zjištění požáru jsou žáci povinni ihned uvědomit kteréhokoliv zaměstnance školy.
- Ve všech prostorách školy není povoleno používání chemických prostředků k čistění oděvů a přechovávání jakýchkoliv chemikálií, hořlavin a těkavých látek.
- Pro žáky platí přísný zákaz jakékoliv manipulace s elektrickými spotřebiči a elektroinstalací.
- Žáci mají zakázáno otevírat bez dovolení okna, pokud ve třídě není přítomen vyučující. Rovněž je přísně zakázáno vysedávání žáků na okenních parapetech, vyklánění se a sedání do oken, vyhazování různých předmětů a vylévání vody z oken apod.
- Každý úraz či nevolnost má žák povinnost neprodleně hlásit dozírajícímu, případně jinému učiteli nebo vedení školy.
- Škola vede evidenci úrazů žáků, k nimž došlo při činnostech souvisejících s výukou, vyhotovuje a zasílá záznam o úrazu stanoveným orgánům a institucím.
- PRAVIDLA PRO ZACHÁZENÍ S MAJETKEM ŠKOLY
- Žáci mají právo používat zařízení školy, pomůcky a učebnice pouze v souvislosti s výukou. Jsou povinni se řídit pokyny učitelů nebo jiných oprávněných osob.
- Žáci jsou povinni šetrně zacházet s učebnicemi, které jim byly svěřeny v souvislosti s výukou. Jsou si vědomi, že v případě neúměrného poničení učebnic zakoupí učebnici novou.
- Žáci i zaměstnanci školy udržují třídu, vnitřní i okolní prostory školy v čistotě a pořádku, chrání majetek školy před poškozením.
- Žák odpovídá za škodu, kterou svým jednáním způsobil a za škodu, jejímuž vzniku nezabránil, přestože to bylo v jeho silách. Způsobenou a zaviněnou škodu uhradí žák nebo jeho zákonný zástupce škole v plném rozsahu. Při zaviněném poškození školního majetku může žák školy společně se svým zákonným zástupcem zjednat nápravu škody i tím, že na vlastní náklady uvede poškozenou věc do původního stavu. Neuhrazení způsobené škody je důvodem pro vymáhání náhrady škody soudní cestou.
VII. Závěrečná ustanovení
- Školní řád platí do odvolání.
- Školní řád byl schválen Pedagogickou radou dne 30. 8. 2016 a Školskou radou dne 8. 2016.
- Školní řád je zveřejněn na přístupném místě ve škole, prokazatelným způsobem jsou s ním seznámeni žáci i zaměstnanci školy a o jeho vydání a obsahu jsou informováni zákonní zástupci nezletilých žáků.
Školní řád nabývá účinnosti 1. 9. 2016.
Přílohy: Sankční řád
Pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání žáků
Řád mateřské školy
Řád školní družiny
Řády odborných učeben
V Brně 31. 8. 2016 Mgr. Roman Tlustoš
ředitel školy